Baltic Pipe – polska odpowiedź na Nord Stream 2

Baltic Pipe – polska odpowiedź na Nord Stream 2

Autor wpisu: GiraffexGiraffex 863 wyświetleń

 

To kolejny projekt po gazoporcie w Świnoujściu, który ma uniezależnić Polskę od gazu z Rosji oraz zdywersyfikować dostawy gazu do naszego kraju. O samym projekcie jest dość cicho. Wiadomo jakkolwiek nie rozpatrywać tego przedsięwzięcia to Balic Pipe będzie jednym z największych sukcesów tego rządu, a główne media raczej wolą wytykać błędy obecnemu obozowi władzy.

Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji zapadła 30 listopada 2018 roku. Projekt będzie wspierany finansowo przez Unię Europejską, która maksymalnie przyzna na prace budowlane 215 mln euro. Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”, Jest to status przyznawany projektom infrastrukturalnym, których celem jest wzmocnienie wewnętrznego rynku europejskiego.

Jak można się domyśleć korzyści z Baltic Pipe są dla Polski ogromne. Nie tylko dla nas zresztą. Z Baltic Pipe będą mogły korzystać wszystkie kraje z Europy Środkowej i Wschodniej, które zostaną pominięte przez budowany gazociąg Nord Stream 2. Jest to dążenie do równowagi energetycznej w Europie. Projekt wpłynie na konkurencyjność na rynku gazu, równoważąc ceny tego surowca.

Nowe źródło gazu zwiększy energetyczne bezpieczeństwo nie tylko Polski ale wszystkich Państw, które wezmą udział w projekcie.

Pierwszy transfer gazu ma rozpocząć się już 2022 roku

 

Tego wpisu jeszcze nikt nie komentował