Źródło inflacji w Polsce
Jak wiemy Polska boryka się z rekordowym wzrostem cen. Inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8.6 procent. To najwyższy wzrost cen od 21 lat. Skąd w ogóle pojawił się problem inflacji w naszym kraju? Jak możemy problem rozwiązać?
Inflacja w Polsce to nie tylko problem naszego kraju. Cały świat mierzy się z inflacją, którą wywołało kilka zewnętrznych czynników. Pierwszym z nich jest zerwanie łańcuchu dostaw, a następnie szybki rozruch gospodarek po różnych lockdown’ach związanych z pandemią koronawirusa. To spowodowało ogromne zapotrzebowanie na energię, na które świat nie był przygotowany. Zdarzenie to zbiegło się również w czasie z sytuacją w kopalniach w ameryce południowej (strajki górników) oraz powodziami w kopalniach węgla w Chinach. Przez ceny węgla, a przez to energii drastycznie wzrosły. Z drugiej strony wzrosły również ceny gazu przez wykorzystywanie pozycji monopolisty rosyjskiego Gazpromu.
Wiadomo że jeżeli wzrastają ceny energii, wzrastają ceny produkcji, jeżeli wzrastają ceny produkcji, wzrastają ceny sprzedaży końcowego produktu.
Ceny energii to główne koło zamachowe dla światowej inflacji. Dochodzą również zwiększone ceny transportu. Zerwanie łańcucha dostaw spowodowało, że po gwałtownym rozruchu gospodarek zaczęło brakować kontenerów transportowych przez co ceny ich wynajmu mocno podskoczyły. To oczywiście wpływa na ogólny koszt transportu poszczególnego produktu.
Zużycie energii w ostatnim roku wzrosło również przez coraz popularniejsze kopalnie kryptowalut, które do swego działania potrzebują ogromnych jej ilości. W wyniku tego wiele Państwa wprowadziło regulacje zakazujące wydobywania kryptowalut w swoich krajach.
Każde Państwo na świecie ma swoje dodatkowe problemy, które mogą potęgować inflację. W przypadku Polski są to np. niskie stopy procentowe powodujące większą dostępność kredytów zwiększając tym samym popyt. Zwiększony popyt sprzyja wzrostowi cen. Jeżeli sprzedajesz towar i widzisz schodzi cały, próbujesz zwiększyć cenę jego by zwiększyć swój zysk. Jeżeli widzisz że towar schodzi mimo wszystko cały, manewr ten powtarzasz.
Programy socjalne również mają wpływ na inflację mimo, że jest on znikomy to obecny poziom inflacji w Polsce jest wynikiem wszystkich czynników wpływających na jej zwiększenie.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na inflację w naszym kraju ma niedostosowana polityka UE do właśnie takich sytuacji jak kryzys energetyczny.
Lekarstwem na zmniejszenie inflacji w Polsce jest zwiększenie stóp procentowych co już ma miejsce. Te ograniczają dostęp do tanich kredytów, ograniczając w ten sposób popyt oraz wymiatają pieniądz z obiegu. Drugi czynnik który w tym pomoże to unormowanie się cen surowców służących do produkcji energii.
Ekonomiści szacują że wzrost inflacji będzie obserwowany do stycznia 2022 roku, a od lutego inflacja w kraju będzie już się zmniejszała.