500+ i hipokryzja społeczna

500+ i hipokryzja społeczna

Autor wpisu: e-Politykae-Polityka 2348 wyświetleń

W zeszłym tygodniu na Facebooku zobaczyłem pewien post dotyczący 500+, udostępniany tysiące razy. Treść postu dotyczyła co można załatwić gdyby nie wydawać pieniędzy na 500+. Post szerzy błędną wiedzę i jest pełny egoizmu i hipokryzji więc postanowiłem sprawę opisać szerzej.

Użytkownicy udostępniający post uważają że gdyby zrezygnować z 500+ można by zniżyć podatek VAT do 19%, albo podatek dochodowy zmniejszyć do 10%. Oczywiście można by ale w tym wszystkim chodzi o wsparcie dla rodzin, a nie przeciętnego obywatela który nie jest obciążony obowiązkiem wychowywania dzieci i bogaci się znacznie szybciej niż rodzina.

 

Czym jest 500+?

Warto najpierw przeanalizować czym jest 500+. Jest to rodzaj wsparcia socjalnego wypłacanego co miesiąc rodzinom. Rodzina raz w miesiącu otrzymuje przelew w wysokości 500 zł za każde dziecko. Państwo nie ma własnych pieniędzy, więc logiczne jest że na ten dodatek składamy się wszyscy. Wpłacamy wszyscy łącznie z rodzinami do budżetu państwa podatki np. VAT, robiąc zakupy w sklepie. Raz w miesiącu te pieniądze częściowo wracają do rodzin. 500+ więc można nazwać pewną ulgą podatkową lub jeżeli spojrzymy na osoby do których te pieniądze nie wracają podatkiem „bykowym”. Więc pomysł by obniżyć VAT z 23% do 19% miałby zupełnie inne działanie, ponieważ tu chodzi o wsparcie rodzin, dlaczego? Czytaj dalej.

 

Po co 500+?

Naukowcy wyliczyli ile kosztuje wychowanie dziecka. Jeżeli zapewnimy dziecku podstawowe potrzeby, wyedukujemy łącznie z opłaceniem studiów, wydamy na jedną pociechę około pół miliona złotych. Rodzicielstwo to poświęcenie nie tylko swego czasu ale i mnóstwa pieniędzy. Oczywiście ignorant może stwierdzić że to sprawa rodziców, że nikt ich do tego nie zmuszał. Jednak każdemu z nas powinno zależeć na zastąpieniu nas młodszym pokoleniem, które zajmie się nami oraz naszym krajem. Bycie rodzicem to też życie zgodnie z naszą biologią, a więc bardziej naturalne jest posiadanie dzieci niż ich nie posiadanie. Skoro są wśród nas rodzice które wychowują najmłodsze pokolenie, powinno się im pomóc zwłaszcza że to nie jest prosta rzecz. Wsparcie finansowe w obecnej formie to bardzo dużo. Argument finansowy rezygnacji z rodzicielstwa nie jest już tak powszechny jak wcześniej.

 

Skąd pieniądze na 500+?

Oczywiście pieniędzy na ten program nie było i nagle się nie pojawiły. Pochodzą z ustaw uszczelniających podatek VAT. Większa ściągalność, wykrywalność przestępstw polegających na wyłudzeniach VAT sprawiły że do budżetu zaczęły płynąć ogromne pieniądze liczone w miliardach złotych. To z tych właśnie pieniędzy jest finansowane 500+. To oznacza że od dawna nas było stać na ten program, ale mafie vatowskie przywłaszczały sobie te środki.

 

Dlaczego jesteśmy hipokrytami?

Niestety, częściowo przez podburzanie opinii publicznej przez opozycję, częściowo przez naszą ignorancję, niechęć sprawdzania wiarygodności informacji jesteśmy ogromnymi hipokrytami. Jak wcześniej wspomniałem program 500+ jest finansowany z uszczelnienia systemu podatkowego VAT. Te pieniądze które są obecnie kierowane do rodzin z dziećmi wcześniej trafiały do kieszeni przestępców. Czy widziałeś wcześniej fale nienawiści, pretensjonalnych publikacji w stronę mafii vatowskich za okradanie nas, Polaków? Nie, nie było nic takiego. Miliardy złotych trafiały do kieszeni złodziei i nikt medialnie nie przeciwstawiał się temu procederowi, a jeżeli już tak to nawet nie w tysięcznej części jak teraz walczy się z 500+. Czy Polakom bardziej odpowiadało bycie okradanym przez przestępców niż współudział w tworzeniu nowego polskiego Pokolenia?

 

Myślimy krótkofalowo – kolejne pokolenia są potrzebne

Spójrz na zachód Europy i jeszcze raz na Polskę. Czeka nas podobny kryzys społeczny. Polskie społeczeństwo się starzeje, wolniej niż w zachodnich krajach ale jednak. Jesteśmy też w o wiele gorszej sytuacji. Zarobki, pakiety socjalne w Polsce są o wiele niższe niż na zachodzie, ciężej nam będzie sprowadzić imigrantów do pracy niż Niemcom. Mały przedsmak tego problemu odczujemy gdy Niemcy otworzą granicę dla Ukraińców. Ciągłość narodowa to nie tylko ręce do pracy ale i nowe pokolenie które zajmie się Polską i będzie ją rozwijać. Młode pokolenie przeciw któremu teraz z czystej wygody się buntujemy będzie rządziło tym krajem. Warto zadbać by było go jak najwięcej i było jak najlepiej rozwinięte. Pokolenie, które przejmie stery w kraju, pracę, potrzebne jest nam wszystkim. Ci którzy rzucają zdania typu „trzeba było sobie nie robić” to kompletni, ignoranci, w dodatku krótkowzroczni.

 

Egoizm społeczny i syndrom „Janusza”.

To jedna z naszych cech. Dążymy aby było nam co raz lepiej, ale nie lubimy jak lepiej jest sąsiadowi. Myślę że to kolejny powód dla którego program 500+ jest tak atakowany. Chcemy gromadzić jak najwięcej dóbr wokół siebie i nie znosimy kiedy ktoś nas prześciga. Dlatego tak nas boli że wiele rodzin dostanie spory zastrzyk gotówki i my jeszcze się do tego dołożymy. Jest to oczywiście czysty egoizm. Jeżeli nie masz dzieci to dzieci innych będą sprawować władzę gdy się zestarzejesz, będą się tobą opiekować i na ciebie pracować. System emerytalny nie gwarantuje Ci emerytury. Tak naprawdę nawet jej nie odkładasz. Obecnie Twoje pieniądze idą na opłacenie bieżących emerytur. Na Twoją emeryturę będą pracowały dzisiejsze dzieci. Skoro inni rodzice zadają sobie tyle trudy by wychować nowe pokolenie, a ty żyjesz w wygodzie i jesteś przeciwny programowi 500+ plus, powinieneś zadbać o swoją starość samodzielnie, łącznie z opieką.

 

Ze swojej strony mogę dodać tyle, że jeżdżę kilka razy w roku do Szklarskiej Poręby i od jakiegoś roku jest oblężenie kurortów przez dzieci, rodziny z dziećmi. Jedząc obiad w restauracji w porze obiadowej byliśmy z żoną jedynymi gośćmi bez dzieci. Te dzieciaki wcześniej siedziały w domu, a pieniądze które mogłyby iść do nich trafiały w ręce przestępców. 500+ faktycznie działa.

Tego wpisu jeszcze nikt nie komentował