Polskie sieci handlowe coraz silniejsze

Polskie sieci handlowe coraz silniejsze

Autor wpisu: e-Politykae-Polityka 1380 wyświetleń

 

Najpierw zagraniczne sieci handlowe rozgromiły nasze rodzimy, teraz Polsce mądrzejsi o wiedzę nauczoną od konkurencji zaczynają wypierać je z powrotem rodzimymi. Polskie sieci są coraz popularniejsze i mają się co raz lepiej. Przykładem upadków może być sieć sklepów społem, która nie wytrzymała natarcia zagranicznych dyskontów spożywczych. Mniejsze sklepy z elektronikom nie poradziły sobie z Media Markt. Pamiętacie sklepy Polsport i Domy Towarowe Centrum? Te poddały się siecią Decathlon, Zarze, H&M. Jak dzisiaj wyglądają Polskie sieci i gdzie możemy je spotkać?

Na podium Polskich sieci handlowych znajduje się dyskont spożywczy Dino. Jest to wyjątkowa sieć która bardzo szybko się rozrasta. Dochody za za 2018 rok były aż o 41% większe niż te z poprzedniego roku. W 20016 Dino otworzył w Polsce 123 placówki, w kolejnym 147 placówek, a rok 2018 miał być zamknięty z łączną ilością 977 sklepów. W samym 2018 Dino otworzyło aż 202 sklepy. Do takich gigantów jak Lidl czy Biedronka jeszcze długa droga, ale jeżeli dynamiczny rozwój się utrzyma to być może w niedługim czasie będziemy mieć nowego lidera dyskontu spożywczego.

Kolejnym mocnym graczem jest sieć sklepów Media Expert. Te działają z kolei w branży elektronicznej. Sieć ta działa głównie w miastach poniżej 200 tys mieszkańców, choć są plany ekspansji do tych większych. Media Expert jest polską odpowiedzią dla sieci Media Markt. Posiada też sporą ilość placówek bo aż 459 sklepów.

Jeżeli chodzi o ekspansję na rynki zagraniczne i wykupywanie innych firm to zdecydowanym liderem w tej dziedzinie jest sieć sklepów CCC. W 2004 sieć otworzyła w Czechach pierwszą placówkę zagraniczną. W 2012 firma weszła na rynek słowacki i węgierski. W 2013 w CCC buty mogli już kupować Austriacy, Chorwaci oraz Niemcy. W 2014 do państw w który sprzedaje CCC dołączyła Bułgaria. W 2016 roku CCC weszło do Serbii i na rynek Rosyjski.

W przypadku dyskontu obuwniczego dochodzi również do ciekawych przejęć firm. W 2016 roku CCC przejęło większościowym pakietem akcji lidera e-commerce w tej branży E-obuwie.pl.

Czwartym świetnym przykładem sieci handlowej, która też konkuruje z tymi zachodnimi jest PSB Mówka. W pierwszym półroczu 2018 roku, Sieć Mrówka powiększyła ilość swych marketów budowlanych do 282 marketów, oraz centrum handlowych do 60. Jest też najliczniejszą siecią handlową z artykułami do remontów domów oraz utrzymania ogrodów.

Polacy potrzebowali czasu by odnaleźć się w nowej rzeczywistości i rozpocząć nową walkę z firmami które na zachodzie rozwijały się dziesiątki lat podczas gdy by żyliśmy za żelazną kurtyną.

 

Tego wpisu jeszcze nikt nie komentował