Ziobro idzie na wojnę z lichwiarzami

Ziobro idzie na wojnę z lichwiarzami

Autor wpisu: e-Politykae-Polityka 1364 wyświetleń

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przygotował ustawę, która ma uderzyć w firmy lichwiarskie w Polsce i ograniczyć proceder zadłużania się Polaków. Jak sam twierdzi chce skończyć z niewolnictwem XXI wieku, czyli z sytuacjami gdzie ludzie zadłużają się by żyć lub spłacać pilniejsze zobowiązania na lichwiarskich zasadach. Ustawa ma cały proceder ukrócić, a działanie firm pożyczkowych uregulować. Ma być taniej, bezpieczniej i uczciwej. Problem utknięcia w szponach firm udzielających chwilówki w Polsce jest bardzo znany i powszechny. Dotyczy milionów osób w Polsce. 

Nowe prawo ma wprowadzić limit kosztów pozaodsetkowych na które składają się np. marża i ubezpieczenie pożyczki. Łączne koszty nie będą mogły stanowić więcej niż 45 proc. wartości pożyczki. Obecnie wartość ta wynosi 55%. W przypadku pożyczek na okres 6 miesięcy limit ten wyniesie 32 proc. a na miesiąc 22%. Przekroczenie limitu jest równoznaczne z popełnieniem przestępstwa. 

Ministerstwo na swej stronie udostępni też kalkulator lichwy. Aplikacja policzy koszty pożyczki i ustali do kiedy będziemy ją spłacać. 

Kolejnym zadaniem ustawy to likwidacja luk prawnych, które pozwalały firmom pożyczkowym na omijanie przepisów.

Tego wpisu jeszcze nikt nie komentował